Rama në Shijak: Do t’i ndihmojë fermerët të rrisin fuqinë prodhuese

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama dhe drejtoresha e Agjencisë së Zhvillimit Bujqesor dhe Rrural, Frida Krifca, u ndalën sot në Shijak, ku po përmes fondeve të akorduara nga AZHBR dhe programoi IPARD II, një kompani private e cila po ngre një pikë grumbullimi për fermerët.

Drejtoresha e AZHBR gjatë aktivitetit me kryeministrin shpjegoi se bëhet fjalë për një pikë mbi 3 mijë metra katrorë, me dhoma frigoriferike për grumbullimin, ruajtjen dhe përpunimin e fruta-perimeve në kushte optimale. Krifca thekson se përmes pikave të grumbullimit fermerët po mësojnë të bashkëpunojnë me njëri-tjetrin, dhe të rrisin fuqinë prodhuese.

“Kemi rreth 8 hektarë sera me xham. Të gjithë prodhimin e shet në tregun e Tiranës, dhe objektivi është që ka ta grumbullojë në këtë pikë grumbullimi. Një pikë grumbullimi frigoriferike, kapanon me dy dhoma frigoriferikë, që do grumbullojë të gjithë prodhimin e fermerëve të zonës. I gjithë investimi shkon mbi 166 milionë lekë. Granti është 83 milionë lekë.

Bëhet fjalë për një ndërtim investim mbi 3 mijë metra katrorë, plus dhoma frigoriferike dhe linjat e përpunimit të produkteve perimore dhe frutave. Objektivi i ardhshëm është të bëhet një fermë e vizitueshme, e hapur për publikun.

Njerëzit të shohin si do përpunohen produkte. Ne aktualisht kemi vetëm të mbështetur nga AZHBR kemi rreth 53 pika grumbullimi për fruta perime. Kemi kontraktuar subjekte rreth 29 prej tyre, dhe janë 39 milionë euro vetëm për pikat e grumbullimit”, shprehet drejtoresha e AZHBR.

Ndërkaq, kreu i qeverisë Rama thekson: “Faktikisht gjithë kjo punë që është bërë është transformuese sepse ka krijuar një platformë të re për bujqësinë. U ka dhënë lehtësi fermerëve që prodhojnë dhe që mblidhen te pikat e grumbullimit”.

Lexo edhe :  Konferenca 'Kostot e Demokracisë'/ Balla: Do të bëjmë zgjedhje me standardet më të larta, garantojmë votën e shqiptarëve më 25 prill

Nga ana tjetër Krifca vuri në dukje se “fermerët po mësojnë së pari të kooperojnë, të bashkëpunojnë me njëri-tjetrin, të rrisin fuqinë prodhuese të pikat e grumbullimit dhe po krijohet një dinamikë e re në treg”.

 

Të fundit

‘Makinë 150 mijë euro, 23-vjeçe dhe plot operacione’, kush është konkurrentja e re e Për’puthen

Nga Gentian Thomai Rastësisht sot ndoqa një pjese te emisionit Per’Puthen ne Top Channel dhe po hynte nje vajzë e...

Haradinaj publikon videon emocionuese: Beteja për njohje të plotë kërkon një President të fortë, i gatshëm të ballafaqohem me Serbinë e Vuçiçit

Kandidati për President i Kosovës, Ramush Haradinaj ka publikuar një video emocionuese të rrugëtimit të tij nga lufta për liri deri më sot. Haradinaj thotë...

Partia Demokratike cakton drejtuesit politikë për qarkun e Tiranës dhe të Kukësit

Partia Demokratike ka caktuar drejtuesit politikë për qarkun e Tiranës. Report Tv ka zbardhur listën e emrave të plotë. Ndërkohë në Kukës është caktuar...

Schumacher, surpriza më e madhe në Formula 1 për vitin 2021

Mbiemri legjendar Schumacher do rikthehet në sportin e Formula 1 për herë të parë pas 9 viteve, kur këtij sporti në vitin 2012 i...

Parashimi i yjeve për muajin shkurt nga astrologia Meri Gjini, ja cila është shenja më me fat

Në një intervistë në emisionin ”Rreze Dielli” në Report Tv astrologia Meri Gjini bëri parashikimin e yjeve për muajin shkurt. Ajo u shpreh se vështirësia...

Lajme të tjera

Web TV