“Refuzoj punët e shtëpisë”/ Pankarta që u bë virale në rrjetet sociale: Punët duhet të bëhen edhe nga burrat!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pak ditë më parë një foto që bëri xhiron e rrjetit, tregonte këtë pankartë të varur te zona e 9-katësheve këtu në Tiranë ku shkruhej: “Refuzoj punët e shtëpisë”.

Foto fillimisht u postua pikërisht në faqen në Instagram të një prej organizatave që merren me të drejtat e grave dhe vajzave, dhe jo vetëm.

Të ftuara në “Wake Up” ishin sot dy prej përfaqësueseve të organizatës “Pink Movement”, Leolida Xhufi dhe Joana Beja.

Ato theksuan se punët e shtëpisë janë përgjegjësi edhe e burrave, por në Shqipëri konsiderohen vetëm si detyrë e grave.

“Nëpërmjet asaj pankarte u ndjemë të dëgjuara, sepse ne kemi rreth 3 vite që refuzojmë të bëjmë punët e shtëpisë në forma të ndryshme.

Kur themi ‘punët e shtëpisë’ e vendosin në thonjëza, sepse me lëvizjen tonë jemi përpjekur që të refuzojmë çdo lloj diskriminimi gjinor që u bëhet grave dhe vajzave në Shqipëri.

Kjo është një punë që duhet të bëhet edhe nga burrat, sepse jo vetëm gratë jetojnë në atë shtëpi, jo vetëm gratë ushqehen”, u shprehën ato.


Të fundit

Ndryshime në Kadastrën e Durrësit/ Ikën drejtori, ja emri i zëvendësuesit

Mësohet se Rezart Elmazi ka dhënë dorëheqjen nga kreu i Kadastrës së Durrësit, ndërsa është komanduar përkohësisht në këtë...

Pas disa orësh ndjekje nga deti dhe toka, ja kush janë trafikantët e drogës që u arrestuan në Karaburun

Tre persona kanë përfunduar në prangat e policisë, pasi po tentonin që të trafikonin 577 kilogramë lëndë narkotike kanabis drejt shtetit fqinj, Itali. Personat...

Poston pamjet piktoreske nga Tamara në Shkodër, Rama uron një javë të mbarë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka nisur mëngjesin e sotëm me pamje piktoreske nga Tamara, në Shkodër. Me gjelbërimin në Tamarë, diellin dhe ajrin...

Qëllohet me breshëri arme drejt një banese në Tiranë, pronari i dhunuar dhe disa vite më parë

Banesa e shtetasit Naim Sela në zonën e Prezës është qëlluar me breshëri arme gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm. Fatmirësisht nga të...

Kapet gomonia me 577 kg drogë në Karaburun, arrestohen tre persona (Emrat)

Policia e Vlorës ka dhënë njoftimin zyrtar për kapjen e një sasie të madhe droge, që po tentohej të trafikohej dje në drejtim të...

Lajme të tjera

Web TV