Kushi takim me rektorët në Budapest, bashkëpunim me universitetet më prestigjioze evropiane

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi vijon me thellimin e bashkëpunimit me universitetet më prestigjioze Evropiane. Ajo është takuar në Budapest me Prof. András Lánczi, Rektor i Corvinus University, si dhe Prof. Béla Merkely, Rektor i Semmelweis University.

Ministrja Kushi e ka cilësuar një takim shumë të frytshëm, ku janë shkëmbyer ide dhe përvojë me qëllim thellimin e bashkëpunimit dhe rritjen e cilësisë në fushën e arsimit të lartë dhe kërkimit shkencor në vendin tonë.

Diskutime me palën turke për turizmin farmaceutikën dhe energjinë, ja delegacioni që shoqëron Ramën në vizitën 2-ditore në Ankara
“Me Hungarinë kemi një bashkëpunim shumë të mirë dhe të hershëm dypalësh në fushën e arsimit. Në shkurt të këtij viti nënshkruam në Tiranë me Ministrin e Jashtëm dhe të Tregtisë së Hungarisë Z. Péter Szijjártó një marrëveshje bashkëpunimi në kuadër të programit hungarez të bursave për vitet 2021-2024”- thekson Kushi në statusin e saj në rrjetin social.

Ajo nënvizon se puna intensive do të vazhdojë për të konkretizuar marrëdhëniet mes dy vendeve në projekte të reja me interes të ndërsjelltë.


Të fundit

Kushi takim me rektorët në Budapest, bashkëpunim me universitetet më prestigjioze evropiane

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi vijon me thellimin e bashkëpunimit me universitetet më prestigjioze Evropiane. Ajo...

Lufta kundër krimit të organizuar / 27 hetuesit e BKH nisin trajnimin në Itali

Ka nisur sot trajnimi njëjavor në Itali i 27 hetuesve të Byrosë Kombëtare të Hetimit. Këta të fundit do të trajnohen nga DIA italiane (Drejtoria...

Covid-19 në Shqipëri/ Rikthehen viktimat, rastet ditore mbeten të ulëta

Në 24 orët e fundit është shënuar viktima e parë nga COVID për muajin qershor. Njoftimi i ministrisë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën...

43-vjeçari del para gjykatës/ Nëna shpërthen ne lot: E kam djalin të pafajshëm

Skënder Krasniqi, 43 vjeç, i akuzuar për vrasjen e shtetasit Novruz Likometaj ngjarje e ndodhur në nëntor të vitit 2015, ka dalë sërish para...

Europa regjistron temperaturat më të ulëta në pranverë, që prej 2013

Një sistem i vazhdueshëm i presionit të ulët mbi Europë është bërë shkak që të përjetojë kontinenti, pranverën më të ftohtë që nga viti...

Lajme të tjera

Web TV