E papritur/ Gramoz Ruçi tërhiqet nga politika: S’ka moment më të mirë se në 30 vjetorin e PS

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gramoz Ruçi jep dorëheqjen nga të gjitha funksionet në PS. Ai thotë se deklaron fundin e maratonës politike prej 3 dekadash.

“Bijtë e mi unë nuk jam person që emocionohem kollaj dhe me fjalën e Megit mund t’ju them që jam shumë i emocionuar. Nuk jam për të mbajtur fjalim apo për historikun 30 vjecar të PS, por për të marrë fjalën dhe për të dhënë ashtu si kurse kolegët e mi, përshkruan emocionet e tyre në dokumentar. DO e ndaja në 2 periudha të ndara në 2005. Nuk po e them se si u themelua, u programua dhe se si u miratua familja jone politik. Ne u anatemuam si vetë PP, por nuk mjaftonte kaq. Të ishe socialist nuk ishte e modës. Flitej për shtet ligjor por vetëm Maliq kishte për socialist, flitej për ekonomi trego, por nuk kishte, flitej për shtet të së drejtës por të drejta për socialistët nuk kishte, kishte dhunë, arrestime që përfundoi me burgosjen e Nanos, kanë qenë vite të vështira, prandaj unë meqë jam ende këtu aktiv në jetën politike, do të përshëndes Kryesin 15 anëtarët e parë të PS, do të përshëndetja 3 nënkryetarët e parë.

Do të përshëndesja, shumë figura të spikatura që janë marrë me programin e PS. Përshëndes 4 të parët që mbërritën në PS, mes tyre Pandeli Majkon dhe Ilir Metën, përshëndet 28 deputetët e grupit të parë të PS me në krye Namik Doklen, kanë qenë 36, por 8 prej tyre nuk jetojnë më, ky ka qenë grupi më i mirë parlamentar që ne kemi pasur në 8 mandate parlamentare dhe së fundmi, do përshëndesja Fatos Nanon.

I dashur Fatos, ne jemi krenar për ty për shumë gjëra pasi askush nga ne apo kundërshtarët nuk thonë dot që nuk je politikan, ne jemi krenar që të kemi pasur kryetar se je intelektual, i dashur Fatos. Shumë socialist nga 91-97 u persekutuan, por 4 vite burg i bëre ti se ishte kryetar i jonë. I dashur Edi, të kujtohet 2003 kur u shprehe dëshirën për të qenë kryetar shumë delegatë nuk të mbështetën e megjithatë ti qëndrove stoik, pasi ti e dije mirë që të bëhesh lider nuk mjafton ambicia dhe dëshira, por duhet edhe dëshira dhe dashuria e atyre për të cilat ti pate ambicien për t’u bërë kryetar i tyre dhe ajo erdhi natyrshëm në 2005 dhe ja ku jemi sot, kaq krenar si asnjë parti e majtë në Europën lindore me 3 mandate rresh fitimtare. Jemi me fat që kemi me fat një lider këmbëngulës, me ambicie, të vendosur e përkushtuar dhe të maturuar ”, tha Ruçi.


Të fundit

E papritur/ Gramoz Ruçi tërhiqet nga politika: S’ka moment më të mirë se në 30 vjetorin e PS

Gramoz Ruçi jep dorëheqjen nga të gjitha funksionet në PS. Ai thotë se deklaron fundin e maratonës politike prej...

Përkujtohet Bashkim Fino në Kongres, e bija emocionon me fjalimin: Me ikjen e tij më solli në PS për të mos ikur më

Përkujtohet në Kongresin e jashtëzakonshëm të PS ish-kryeministri i ‘Pajtimit Kombëtar’ të Shqipërisë, Bashkim Fino. Megi Fino, vajza e ish-kryeministrit ka mbajtur një fjalim i...

Fatos Nano mesazh në Kongresin e PS-së: E gëzofshi përvjetorin e pjekurisë, me Edin dhe bekimin e Zotit do…

Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe lideri historik i PS-së Fatos Nano, në fjalën e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, deklaroi ka uruar të gjithë...

Nis Kongresi i Partisë Socialiste në “Air Albania”, hapja me himnin kombëtar!

Partia Socialiste feston sot 30-vjetorin e themelimit të saj. Kongresi i Partisë Socialiste, nisi në stadiumin “Air Albania”, me luajtjen e himnit kombëtar. Fitorja e...

Banka e Shqipërisë do të hedhë në qarkullim dy kartëmonedha të reja, ja si do të duket 100 mijë lekëshi

Banka e Shqipërisë ka njoftuar se gjatë javës së ardhshme, në 15 qershor, do të prezantohen dy prerjet e radhës së serisë së re...

Lajme të tjera

Web TV