Kthehet Italia e “zakonshme”, kualifikim mes drithërimash me Austrinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Italia është kualifikuar në çerekfinalet e Euro 2020 në mënyrën e saj, mes vuajtjesh, duke bërë të harrohen shpejt fitoret e thjeshta të fazës në grupe. Përballë Austrisë, skuadrës së Mançinit i janë dashur shtesat dhe VAR që të siguronin një biletë mes katër ekipeve më të mira të turneut, duke fituar 2-1.

Italianët dominuan pjesën e parë, duke krijuar disa mundësi para portës kundërshtare, por pa arritur të gjenin rrjetën, të ndalur edhe nga shtylla e cila i mohoi Imobiles festën e golit. Por në të dytën, me kalimin e minutave loja e austriakëve u bë më ofensive dhe po të mos ishte për VAR-in, Italia mund t’i kishte dhënë lamtumirën turneut. Fillimisht teknologjia solli anulimin e një goli të Arnautoviç për pozicion jashtë loje, e pastaj, po për pozicion jashtë loje, u hoqi austriakëve mundësinë e një penalltie pas ndërhyrjes së Pesina.

Kështu, 90 minutat u mbyllën pa gola dhe dy skuadrat iu drejtuan kohëve shtesë, ku diferencën e bënë individualitetet italiane. Kieza tregoi se nuk është rastësi pse te Juventusi i kanë dhënë një rol të rëndësishëm, duke shënuar me një lëvizje klasi golin e 1-0. Ndërsa pak çaste më vonë, Pesina dyfishoi shifrat.

Por nuk mbaroi me kaq, pasi Austria shënoi me Kalajxhiç dhe bëri që italianët të mbronin me forca të shumta në minutat e fundit të shtesave, për të mbyllur sfidën mes ankthit, por duke marrë në fund një fitore që i preu biletën për në çerekfinalet e turneut. /Vip sport

 

Të fundit

A mund të rritet mëlçia në nyjet limfatike? Sfida e re e një startup-i

Përdorimi i nyjeve limfatike të pacientëve të gjallë si bioreaktorë të vegjël, pra mjedise në të cilat rriten sa...

Skandal në ‘Për’puthen’/ Buçi-Erikës: Për kokë të çunave po të them, o vari*****

Buçi, konkurrent i formatit ‘Për’puthen’ është çmendur nga kërcimi që Erika i ka bërë Muratit në emision. Kjo pasi Buçi është shoqëruar disa herë me...

Irani gati të sulmojë Izraelin, tension i lartë në Lindjen e Mesme

Një goditje nga Irani ndaj Izraelit është një kërcënim “real dhe i besueshëm”. Deklarata vjen nga Shtëpia e Bardhë teksa frika për një sulm të afërt...

Lufta në Ukrainë/ 399 zona banimi pa energji elektrike pas sulmeve ruse

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar...

“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar…”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

Koreografi Ilir Shaqiri ishte i ftuar sot në “Cherry on Top” me Bora Zemanin, pas një shkëputje të shkurtër nga ekrani. Mes të tjerash, Ilir...

Lajme të tjera

Web TV