Mësohet arsyeja pse kryeministri Rama nuk është në Kuvend, ndërpritet seanca

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka filluar seanca plenare maratonë në Kuvendin në Shqipëri, por deputetët e opozitës refuzojnë të flasin pasi në sallë nuk ndodhet kryeministri Rama.

Kryetarja e Parlamentit Lindita Nikolla ka sqaruar se Rama nuk ndodhet në seancë për arsye shumë të rëndësishme pune, por shtoi se kryeministri do të kthehet në orën 17:00.

“Kam një njoftim nga zyra e kryeministrit, se mungesa e tij është për arsye shumë të rëndësishme pune. Zoti Rama do të jenë në orën 17:00 këtu, dhe zoti Basha mund të flasë kur kryeministri të jetë këtu”, tha Nikolla.

Ndërkohë, seanca është ndërprerë deri në orën 17:00 me kërkesën e opozitës, me kryedemokratin Basha që do të jetë i pari që do të marrë fjalën.

Pritet që kjo seancë të ketë debat të lirë dhe më pas do të bëhet votimi për përbërjen e këshillit të ministrave apo të programit të qeverisë “Rama 3”. Ka nisur që prej orësh 10:00 seanca maratonë dhe në pjesën e parë fillimisht është bërë prezantimi i programit nga kryeministri Edi Rama i publikuar që ditën e djeshme.

Gjatë 80 minutave fjalim Rama u ndal te shtyllat kryesore të programit. Seanca maratonë nisi sot me thirrjen ‘Vaksinohuni’ të kryeparlamentares Lindita Nikolla dhe u mbyll me me një minutë heshtje në përkujtim të viktimave të pandemisë.


Të fundit

Situata e COVID-19/ 942 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 5723 testime kanë rezultuar 942 raste të reja, teksa janë shënuar 6 humbje...

Nishani i bashkohet nismës së Berishës: Me demokratët e ndershëm e të vërtetë!

Ish-deputeti demokrat, Bujar Nishani i është bashkuar nismës së ish-kryeministrit Sali Berisha “per nje Parti Demokratike me te bashkuar, me te forte dhe me...

Mësohet arsyeja pse kryeministri Rama nuk është në Kuvend, ndërpritet seanca

Ka filluar seanca plenare maratonë në Kuvendin në Shqipëri, por deputetët e opozitës refuzojnë të flasin pasi në sallë nuk ndodhet kryeministri Rama. Kryetarja e...

Rama s’është i pranishëm në seancë, Basha refuzon të flasë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka refuzuar të shfrytëzojë kohën e tij për të folur në Kuvend, për shkak të mungesës së kryeministrit Edi...

79-vjetori i Konferencës së Pezës/ Veliaj: Kjo ditë përkon me votimin e qeverisë, si një besëlidhje e re për t’i shërbyer të gjithëve njësoj

Sot Tirana përkujtoi 79 vjetorin e Konferencës së Pezës, një nga ngjarjet më të rëndësishme për bashkimin e shqiptarëve kundër pushtuesve nazi-fashistë gjatë Luftës...

Lajme të tjera

Web TV