Sociologu Tushi: Në korrik dhe gusht kulmi i tradhtive, se*ksi për njeriun është drogë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vera ka trokitur dhe bashkë me të edhe pushimet në det, apo mal.

Shumë nga shqiptarët që jetojnë nëpër botë vendosin të kalojnë verën në Shqipëri, ndërsa ka edhe nga ata që nga Shqipëria shijojnë pushimet jashtë vendit.

Mirëpo vera sjell edhe tradhtinë.

Këtë e ka bërë të ditur sociologu i njohur Gëzim Tushi.

Sipas tij, në muajt korrik dhe gusht ndodhin tradhtitë më shumë, jo vetëm në Shqipëri por në tërë botën.

“Në kohët e sotme shumë gjëra kanë ndryshuar. Ju e kuptoni që seksi për njeriun modern, për njeriun post-modern është bërë një nga drogërat e mëdha të kësaj kohe. E në përgjithësi, trupi i njeriut si pronë private e tij, nuk është vetëm për të bërë plazh, për t’u larë apo për të punuar e për të prodhuar, është edhe për të realizuar qejfet e tjera inkluziv dhe seksualitetin. Çështja është se në kohën e sotme kjo monogamia që thotë ‘dreqi e mori, nuk e di se si mund të jetosh deri në fund seksualisht me një njeri’. Domethënë ideja e poligamisë, e lidhjes së një mashkulli me shumë femra apo e poliandrisë, lidhja e një femre me disa meshkuj, është një problem që ekziston në kohët e sotme. Çështja është se në muajt korrik dhe gusht, ndodh ajo që quhet ‘befasia e zbulimit’. Domethënë këtu rriten shumë konfliktet, sepse kontrollojnë celularët e njëri-tjetrit. Janë muajt në tërë botën ndodhin këto”, tha sociologu i njohur


Të fundit

Veliaj: Lajm i mirë biletimi elektronik! Krijimi i sistemit të koordinuar të transportit

Lëvizshmëria dhe sfidat aktuale të qarkullimit në kryeqytet, por edhe perspektivat e mobilitetit alternativ, ishin fokusi i takimit të...

Lajmi i fundit/ Ndërron jetë tragjikisht në fushë futbollisti 16-vjeçar i Trepça ’89

Një ngjarje e rëndë, por edhe e hidhur për futbollin kosovar ka ndodhur këtë të shtunë. Një lojtar junior i Trepça ’89 është ndar...

Lufta në Ukrainë/ Forcat ruse po konsolidojnë pozicionin në Mariupol

Rusia po konsolidon praninë e saj ushtarake në qytetin port të pushtuar të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të madhe ushtarake. Lajmi është bërë i...

Liderët e BE vijnë të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

Më 6 dhjetor, për herë të parë Shqipëria do të presë liderët e vendeve të Bashkimit Europian në samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në...

“Gratë e ish-burrave të mi më kanë inat”, Rudina Dembacaj i befason të gjithë

Moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj, para se të martohej me Mark Frrokun, ka qenë e lidhur me regjisorin Eduart Grishaj dhe më pas me...

Lajme të tjera

Web TV