14 shtator 1901/ Vdes presidenti amerikan William McKinley, pas atentatit nga një radikal

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

William McKinley ishte Presidenti i 25-të i Shteteve të Bashkuara, duke shërbyer nga 4 mars 1897, deri në vrasjen e tij më 14 shtator 1901, pasi e udhëhoqi kombin drejt fitores në Luftën Spanjolle-Amerikane dhe ngriti tarifat mbrojtëse për të promovuar industrinë amerikane…

…William McKinley u lind më 29 janar 1843.

Republikan, McKinley ishte presidenti i fundit që kishte shërbyer në Luftën Civile Amerikane. Pas luftës, ai u vendos në Kantonin e Ohajos, ku ushtroi profesionin e avokatit dhe u martua me Ida Saxton.

Fillimet

I lindur në Niles, Ohio, në 1843, McKinley ndoqi Kolegjin Allegheny dhe po jepte mësim në një shkollë fshati kur shpërtheu Lufta Civile. Duke u regjistruar si një ushtarak në Ushtrinë e Bashkimit, ai u mblodh në fund të luftës si një major vullnetarësh. Ai studioi drejtësi, hapi një zyrë në Kanton, Ohio dhe u martua me Ida Saxton, vajzën e një bankieri vendas.

Në moshën 34-vjeçare, McKinley fitoi një vend në Kongres. Personaliteti i tij tërheqës, karakteri shembullor dhe inteligjenca e shpejtë i dhanë mundësi të ngrihej me shpejtësi. Ai u emërua në Komitetin e fuqishëm të Mënyrave dhe Mjeteve. Robert M. La Follette, Sr., i cili shërbeu me të, kujtoi se ai në përgjithësi «përfaqësonte pikëpamjen më të re» dhe «për çështjet e reja të mëdha .. ishte përgjithësisht në anën e publikut dhe kundër interesave private».

Në krye të shtetit

Në 1876, McKinley u zgjodh në Kongres, ku u bë ekspert i Partisë Republikane. Ai u zgjodh guvernator i Ohajos në 1891 dhe 1893. Me ndihmën e këshilltarit të tij të ngushtë Mark Hanna, ai siguroi nominimin republikan për president në 1896 mes një depresioni të thellë ekonomik. Ai mundi rivalin e tij demokrat William Jennings Bryan.

Kur McKinley u bë President, depresioni i vitit 1893 pothuajse kishte përfunduar rrugën e tij dhe bashkë me të edhe agjitacioni ekstrem për argjendin. Duke shtyrë veprimin për çështjen e parave, ai thirri Kongresin në seancë të posaçme për të miratuar tarifën më të lartë në histori.

Lufta me Spanjën

Lexo edhe :  Historia e Christine Jorgensen e cila ndryshoi seksin dhe u bë zëdhënëse e transeksualëve

Rritja e shpejtë ekonomike shënoi presidencën e McKinley. Ai promovoi Tarifën Dingley të vitit 1897 për të mbrojtur prodhuesit dhe punëtorët e fabrikës nga konkurrenca e huaj dhe në 1900 siguroi miratimin e Aktit të Standardit të Artë. Ai shpresonte të bindte Spanjën t’i jepte pavarësinë Kubës rebele pa konflikt, por kur negociatat dështuan, kërkoi dhe nënshkroi deklaratën e luftës nga Kongresi për të filluar Luftën Spanjollo-Amerikane të vitit 1898. Fitorja e Shteteve të Bashkuara ishte e shpejtë dhe vendimtare. Si pjesë e zgjidhjes së paqes, Spanja iu dorëzua Shteteve të Bashkuara kolonitë kryesore të saj jashtë shtetit të Porto Rikos, Guamit dhe Filipineve ndërsa Kubës iu premtua pavarësia, por në atë kohë mbeti nën kontrollin e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara. Shtetet e Bashkuara aneksojnë Republikën e pavarur të Havait në 1898 dhe ajo u bë një territor i Shteteve të Bashkuara.

Fitorja

Historianët e konsiderojnë fitoren e McKinley në 1896 si një zgjedhje, në të cilën ngërçi politik i epokës pas Luftës Civile i dha vendin Sistemit të Partisë së Katërt të dominuar nga republikanët, duke filluar me Epokën Progresive.

Atentati

Mandati i tij i dytë, i cili kishte filluar me fat, mori një fund tragjik në shtator 1901. Ai po qëndronte në një linjë pritjeje në Ekspozitën Pan-Amerikane Buffalo kur një anarkist i çmendur e qëlloi dy herë. Atentatori ishte Leon Czolgosz, një anarkist polak-amerikan i gjeneratës së dytë.

Ai e qëlloi McKinley-n dy herë në gjoks në një distancë të afërt. Czolgosz, më vonë pranoi krimin dhe pretendoi se kishte vrarë presidentin sepse ai ishte “armiku i popullit”. Ai u ekzekutua në tetor 1901.

Vdekja

Presidenti u dërgua me nxitim në një spital të Buffalo, McKinley fillimisht mori një prognozë shpresëdhënëse, por gangrena iu shfaq rreth plagëve dhe ai vdiq tetë ditë më vonë. Zëvendëspresidenti Theodore Roosevelt e pasoi atë.

Si një novator i ndërhyrjes amerikane dhe ndjenjës pro-biznesit, McKinley në përgjithësi renditet mbi mesataren. Popullariteti i tij u errësua shpejt nga ai i Roosevelt.


Të fundit

Vrasja e gruas shtatzënë nga ish bashkëshorti, pezullohen katër policë në Kosovë

Vrasja e gruas shtatzënë, Hamide Magashi nga ish-bashkëshorti i saj, Sokol Halili në ambientet e spitalit në Prishtinë  tronditi...

BE i bën presion Serbisë për sanksionet kundër Rusisë

Presioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë është duke u rritur, për shkak të refuzimit të Beogradit për t’i mbështetur sanksionet ndaj Rusisë, thonë diplomatë evropianë. Nga...

Loredana thumbon Serbet, “Kurrë mos u ngatërroni me shqiptarët”

Këngëtarja Loredana Zefi ka treguar mbështetjen e saj për shqiptart që janë pjesë e skuadrës zvicerane që u përball një natë më parë me Serbinë....

Moti merr kthesë. Çfarë pritet nga nesër

Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do të dominojnë të gjithë vendin tonë për gjatë gjithë 24 orëshit, duke sjellë në territor vranësira të shumta të...

Arjan Çani thyen heshtjen, flet për herë të parë pas largimit nga Tv Klan

Lajmi se emisioni i së premtes “Zonë e Lirë”, nuk do të transmetohet më në Tv Klan bëri shumë bujë para pak muajsh. Kjo...

Lajme të tjera

Web TV