Kërcimi është i mirë për shëndetin tonë: psikologjia shpjegon pse!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Disa njerëz besojnë se ata “nuk janë të përshtatshëm” për të kërcyer; gabim! Kërcimi nuk nënkuptohet domosdoshmërisht si një shfaqje sportive apo artistike. Lëvizja e trupit në ritmin e muzikës është një aktivitet i lindur në mekanizmat tanë psikofiziologjikë.

Vallëzimi është i mirë edhe nëse nuk dini si ta bëni!

Kërcimi është i mirë dhe nuk është vetëm një aktivitet fizik apo një performancë artistike. Nuk është thjesht një mjet komunikimi joverbal. Ju mund të kërceni pa ndonjë qëllim komunikues ose ekspozues, pa asnjë qëllim performancë dhe pa ndjekur ndonjë teknikë specifike. Mjafton të thuhet se ka edhe disa teknika meditimi që konsistojnë në një kërcim të lirë. Janë meditimet aktive të Osho-s, shumë prej tyre ju ftojnë të lini veten të shkoni me trupin, me sytë mbyllur, për të dëgjuar muzikën pa kontrolluar apo programuar ndonjë lëvizje specifike.

Ndërsa dëgjojmë muzikë, tashmë po kërcejmë…

Përfitimet psikologjike të muzikës janë të njohura dhe lehtësisht të kuptueshme edhe për një publik jo-specialist. Muzika si e tillë anashkalon sferën tonë njohëse dhe stimulon drejtpërdrejt emocionalitetin tonë, duke ngjallur shprehje dhe reagime viscerale dhe autentike përtej çdo superstrukture. Jo më kot muzika konsiderohet e dobishme për të ndihmuar procese të ndryshme fiziologjike, përfshirë ato jo njerëzore, siç është rritja e bimëve. Për të mos përmendur efektet tek fëmijët dhe foshnjat.

Muzika në trup

Trupi është muzikë. Të gjitha proceset tona fiziologjike mund të asimilohen me një muzikë, me ritmin e saj, me pauzat dhe melodinë e saj. Le të mendojmë, për shembull, frymëmarrjen, tkurrjen / relaksimin e muskujve të vullnetshëm që na lejojnë të lëvizim. Por edhe tek alternimi i sinjaleve elektrike të sistemit tonë nervor. Nga ky këndvështrim mund të mendojmë për trupin tonë si një orkestër të madhe ku proceset që funksionojnë në ritme të ndryshme duhet të pajtohen me njëra-tjetrën në mënyrë që melodia përfundimtare të jetë harmonike. Dhe nëse mendoni se kjo është vetëm një metaforë sugjestive e shpikur nga psikofiziologët, e keni gabim. Dëshmi për këtë është ajo që ndodh në trupin tonë, në një nivel subkoshiencë, kur dëgjojmë muzikë.

Lexo edhe :  VIDEO/ Bëhuni gati të fiksoheni me të! Fifi zbulon pak nga "perla" e saj e radhës

Sepse kërcimi është i mirë për ju

Disa studime konfirmojnë përfitimet e shumta të kërcimit për mendjen dhe trupin. Është një aktivitet kompleks multisensional i aftë për të sjellë përfitime në disa nivele (Bonaviri, 1984). Në nivel fizik, kërcimi ndihmon në mbajtjen e trupit aktiv, përmirëson qëndrimin dhe koordinimin. Dhe është diçka që mund të praktikohet edhe në pleqëri. Por jo vetëm kaq, ai gjithashtu promovon një ndërgjegjësim më të mirë për kufijtë e trupit, pjesët individuale dhe lëvizjen e trupit në hapësirë. Nga pikëpamja neurokognitive, kërcimi nxit rritjen e kujtesës, përqendrimit dhe vëmendjes. Të mësuarit e hapave të kërcimit përmirëson këto aftësi dhe promovon një rikuperim të pjesshëm të atyre automatizmave trupor të prekur nga sëmundje neurodegjenerative si Alzheimer dhe sëmundja e Parkinsonit.

Burimi: eticamente.net

Të fundit

Rikthim me gol dhe largim mes duartokitjesh, ja nota e Brojës sipas “SofaScore”

Armando Broja u rikthye të luajë titullar pas shumë kohësh mungesë për shkak dëmtimi dhe udhëhoqi Chelsean drejt fitores...

VIDEO/ Chelsea rikthehet tek fitorja dhe mposht Fulhamin, shënon gol edhe Armando Broja

Chelsea bind në derbin e Londrës ndaj Fulham dhe rikthehet te fitorja në kampionat pas tre javëve. “Blutë” e Londrës diktuan ritmin e sfidë, ndërsa...

Po jep efekt Reforma në Drejtësi? Gjonaj: Pikë kthese për gjithë vendin

“Një gjë është e qartë unë e kam thënë dhe e kam stërthënë në fakt, por ka një gjë të qartë Partia Socialiste, mazhoranca,...

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë të jashtëzakonshme për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë muaj, pas sulmit nga një grup...

DASH: S’e kemi verifikuar ende nëse ushtria serbe është tërhequr nga kufiri me Kosovën

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Matthew Miller, ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë verifikuar ende tërheqjen...

Lajme të tjera

Web TV