27 Mars 1977/ Aksidenti më i rëndë ajor në histori, përplasen dy boeing vdesin 583 njerëz

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më 27 mars 1977, dy avionë pasagjerësh të tipit Boeing 747, u përplasën me njëri-tjetrin në një pistë në aeroportin Los Rodeos, duke shkaktuar vdekjen e 583 njerëzve, në aksidentin më vdekjeprurës të historisë së aviacionit. Një incident me sfond terrorist, bëri që shumë fluturime të devijoheshin për në Los Rodeos, duke përfshirë edhe dy avionët që u përfshinë në aksident. Shumë shpejt aeroporti i vogël u mbingarkua me avionë të parkuar, që bllokuan pistën e vetme. Aeroporti i Los Rodeos, ndodhet 633 metra mbi nivelin e detit, duke ndryshuar shumë nga aeroportet e tjera.

…Të dy fluturimet kishin qenë rutinë derisa iu afruan ishujve. Në orën 13:15, një bombë e vendosur nga Lëvizja separatiste për Pavarësinë e Ishujve Kanarie shpërtheu në terminalin e aeroportit Gran Canaria, duke plagosur tetë persona. Kishte pasur një telefonatë paralajmëruese për bombën, dhe një telefonatë tjetër e marrë menjëherë më pas pretendonte për një bombë të dytë në aeroport. Prandaj, autoritetet e aviacionit civil e kishin mbyllur aeroportin përkohësisht pas shpërthimit, dhe të gjitha fluturimet hyrëse të destinuara për në Gran Canaria ishin devijuar në Los Rodeos, duke përfshirë dy avionët e përfshirë në katastrofë. Ekuipazhi i Pan Am tregoi se ata do të preferonin të qarkullonin në një model mbajtjeje derisa t’u jepej leja për ulje (ata kishin karburant të mjaftueshëm për të qëndruar në mënyrë të sigurtë në ajër për dy orë të tjera), por ata u urdhëruan të devijonin për në Tenerife.

Trafiku

Los Rodeos ishte një aeroport rajonal që nuk mund të strehonte lehtësisht të gjithë trafikun e devijuar nga Gran Canaria, i cili përfshinte pesë avionë të mëdhenj. Aeroporti kishte vetëm një pistë dhe një rrugë lidhëse kryesore që shkonte paralelisht me të, me katër rrugë të shkurtra lidhëse që lidhnin të dyja. Ndërsa prisnin që aeroporti Gran Canaria të rihapte, aeroplanët e devijuar zunë aq shumë hapësirë sa u duhej të parkonin në rrugë të gjatë lidhëse, duke e bërë atë të padisponueshëm për qëllime taksi. Në vend të kësaj, aeroplani që nisej duhej të kalonte taksi përgjatë pistës për t’u pozicionuar për ngritje, një procedurë e njohur si batakçi.

Pengesat

Autoritetet rihapën aeroportin Gran Canaria pasi kërcënimi me bombë të ishte nën kontroll. Avioni Pan Am ishte gati të nisej nga Tenerife, por qasja në pistë u pengua nga avioni KLM dhe një automjet që furnizonte me karburant; kapiteni i KLM kishte vendosur të furnizohej plotësisht me karburant në Los Rodeos në vend të Las Palmas, me sa duket për të kursyer kohë. Avioni Pan Am nuk ishte në gjendje të manovronte rreth KLM-së për furnizim me karburant në mënyrë që të arrinte në pistën për ngritje, për shkak të mungesës së hapësirës së sigurt midis dy avionëve, e cila ishte vetëm 3.7 metra. Mbushja me karburant zgjati rreth 35 minuta, pas së cilës pasagjerët u kthyen në avion. Kërkimi për një familje holandeze katër anëtarëshe të zhdukur, e cila nuk ishte kthyer në aeroplanin e pritjes KLM, e vonoi edhe më shumë fluturimin. Robina van Lanschot, një guidë turistike, kishte zgjedhur të mos hipte në fluturim për në Las Palmas, sepse ajo jetonte në Tenerife dhe mendonte se ishte jopraktike të fluturonte për në Gran Canaria vetëm për t’u kthyer në Tenerife të nesërmen. Prandaj, ajo nuk ishte në aeroplanin KLM kur ndodhi aksidenti dhe do të ishte e vetmja e mbijetuar e atyre që fluturuan nga Amsterdami në Tenerife me Fluturimin 4805.

Lexo edhe :  ‘Të lidhur me zinxhirë më çuan te qelia ku mbaheshin...’/ Kujtimet e Petro Markos

Përplasja

Fatkeqësia e aeroportit të Tenerife-s ndodhi më 27 mars 1977, kur dy avionë pasagjerësh Boeing 747 u përplasën në pistën e Los Rodeos (tani Aeroporti i Veriut Tenerife). Përplasja ndodhi kur KLM Flight 4805 nisi fluturimin e tij në ngritje ndërsa Pan Am Flight 1736 ishte ende në pistë. Përplasja dhe zjarri që rezultoi vrau të gjithë në bordin e KLM 4805 dhe shumicën e pasagjerëve të Pan Am 1736, me vetëm 61 të mbijetuar në pjesën e përparme të avionit. Me 583 viktima, fatkeqësia është aksidenti më vdekjeprurës në historinë e aviacionit.

Një bombë e vendosur nga Lëvizja për Pavarësinë e Ishujve Kanarie në aeroportin Gran Canaria kishte bërë që shumë fluturime të devijoheshin në Los Rodeos, duke përfshirë dy avionët e përfshirë në aksident. Aeroporti u mbush shpejt me aeroplanë të parkuar që bllokuan të vetmen rrugë lidhëse dhe në vend të kësaj detyruan aeroplanët që niseshin për taksi në pistë. Pjesët e mjegullës së dendur po kalonin nëpër fushë ajrore, kështu që dukshmëria u reduktua shumë për pilotët dhe kullën e kontrollit.

Hetimi

Hetimi i mëpasshëm nga autoritetet spanjolle arriti në përfundimin se shkaku kryesor i aksidentit ishte vendimi i kapitenit të KLM për t’u ngritur me besimin e gabuar se ishte lëshuar një leje ngritjeje nga kontrolli i trafikut ajror (ATC). Hetuesit holandezë vendosën një theks më të madh në një keqkuptim të ndërsjellë në komunikimet radio midis ekuipazhit të KLM dhe ATC, por në fund KLM pranoi se ekuipazhi i tyre ishte përgjegjës për aksidentin dhe linja ajrore ra dakord të kompensonte financiarisht të afërmit e të gjitha viktimave.

Ndikimi

Fatkeqësia pati një ndikim të qëndrueshëm në industri, duke theksuar veçanërisht rëndësinë jetike të përdorimit të frazeologjisë së standardizuar në komunikimet radio. U rishikuan gjithashtu procedurat e kabinës, duke kontribuar në krijimin e menaxhimit të burimeve të ekuipazhit si një pjesë themelore e trajnimit të pilotëve të linjës ajrore. Kapiteni nuk konsiderohet më i pagabueshëm dhe kontributi i kombinuar i ekuipazhit inkurajohet gjatë operacioneve të avionëve.

 

 

 

 

 

Të fundit

Sevilla mposht Romën me anë të 11-të metërshave dhe shpallet kampione e Europa League

Sevilla në qiellin e shtatë. Skuadra andaluziane triumfon në finalen e Europa League-s ndaj Romë në ruletën e penalltive,...

“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh a Zi” në ABC News....

Ligji i ri për pronat/ Manja: Deri në Dhjetor 2024 shqyrtohen 9 mijë kërkesa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja,ka folur në emisionin “Opinion” për vendimin e Këshillit të Ministrave për ndryshimet në ligjin e pronave për të kompensuar...

Komandanti i KFOR-it/ Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për viktimat

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për...

“Nuk e lejoj as të gjallë e as të…”/ E bija falsifikon firmën dhe i merr nënës shtëpinë

Më 21 Mars, emisioni Stop transmetoi problemin e zonjës Varvara Kapurani, një 77-vjeçare nga Elbasani, e cila pas vdekjes së të shoqit dhe pas...

Lajme të tjera

Web TV