Rama paralajmëron rritjen e çmimit të energjisë/ Do të duhet të hapim diskutimin e fashës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot në parlament se në vijim do të rihapet diskutimi për fashën e energjisë elektrike për ata që harxhojnë më shumë.

Deri tani qeveria ka subvencionuar familjet dhe biznesin e vogël, teksa të tjerët e paguajnë me çmimin e tregut që u rrit pas krizës. Por tani, që përkon me mbarimin e zgjedhjeve, qeveria njofton se do të çelë edhe njëherë diskutimin për vendosjen e fashës.

“Ajo që paguajnë familjet nuk është vlera reale e faturës. Familjet dhe biznesi i vogël paguan ekzaktësisht sa paguan me çmimin përpara krizës. Ka rënë çmimi në tregun ndërkombëtar, por nuk është kthyer aty ku ishte.

Qeveria ka pasur dhe ka vullnetin për të paguar për familjet dhe biznesin e vogël. Por me ardhjen e verës konsumi rritet në mënyrë të ndjeshme dhe ne do të duhet të hapim diskutimin e fashës. Por sot për sot jemi në këto kushte, që vazhdojmë paguajmë dhe është një sasi e madhe parash” tha Rama.

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV