STUDIMI/ Puna me turne nate, e dëmshme për shëndetin e burrave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Infermierët, mjekët, punëtorët apo policët kanë turne që prishin orën biologjike, por pasojat janë më të dukshme për shëndetin e meshkujve. Pse?

Trupi ynë rregullohet nga një orë e brendshme që përcakton ritmin për ditët tona, duke na bërë të ditur se kur është koha për të fjetur, për të ngrënë ose për të qëndruar zgjuar.

Ata që punojnë në turne të natës, si infermierët, punëtorët ose policët, detyrojnë orën biologjike me ndikime të mundshme negative në shëndetin e tyre, duke shkaktuar një mospërputhje të ritmit cirkadian.

Sipas një studimi të publikuar në Science Translational Medicine, pasojat negative shëndetësore janë më të këqija për burrat sesa për gratë.

STUDIMI MBI MINJT. Për të arritur në përfundimet e tyre, studiuesit kryen eksperimente në minj, duke manipuluar mjedisin e tyre në mënyrë që të prishnin ciklin e tyre ditë-natë në një mënyrë të ngjashme me atë që përjetojnë ata që punojnë natën. Edhe kur hanë një dietë me yndyrë të lartë (që normalisht shkakton probleme shëndetësore), femrat u treguan shumë më rezistente ndaj ndryshimeve të ritmit sesa meshkujt, të cilët e kishin shumë të vështirë të përshtateshin.

Autorët studiuan në mënyrë specifike efektin e shtrembërimit cirkadian në funksionimin e mikrobiomës dhe gjeneve të mëlçisë. Meshkujt u zbuluan se kishin një rritje të dukshme të baktereve të caktuara të zorrëve të lidhura shpesh me diabetin te njerëzit, ndërsa mikrobioma e femrave nuk ndryshoi; Në mënyrë të ngjashme, një grup gjenesh të mëlçisë – thelbësore për ruajtjen e një metabolizmi të shëndetshëm – humbën pothuajse të gjithë aktivitetin ritmik tek meshkujt, ndërsa mbetën plotësisht funksionalë tek femrat.

Lexo edhe :  Terapia e shërimit përmes tingullit dhe ndikimi në jetë dhe shëndetin mendor

KRAHASIMI ME NJERËZIT. Ajo që u zbulua, edhe pse e rëndësishme, nuk mund të konsiderohet automatikisht e vlefshme për njerëzit: megjithëse minjtë përdoren shpesh për të kuptuar funksionimin e trupit të njeriut, ata janë qenie nate, me një ritëm cirkadian, pra të ndryshëm nga i yni.

Për të konfirmuar se ajo që u pa në laborator ishte e vlefshme edhe për ne njerëzit, studiuesit analizuan të dhënat në lidhje me shëndetin e mbi 90,000 njerëzve që punonin në turne të natës, të mbledhura falë pajisjeve të veshura si orët ose byzylykët inteligjentë.

Ai zbuloi se edhe pse të dyja gjinitë kishin një incidencë më të lartë të sindromës metabolike (që shkakton një sërë problemesh si presioni i lartë i gjakut, nivelet e larta të glukozës në gjak dhe një rrezik i rritur për sulm në zemër) sesa punonjësit pa turne, burrat ishin në të vërtetë më të rrezikuar sesa koleget femra me të njëjtin lloj pune.

Rezultatet e studimit mund të na ndihmojnë të adoptojmë strategji më të mira për të menaxhuar efektet negative të mospërputhjes cirkadiane, duke rregulluar turne më të sakta të punës për punonjësit: ndërkohë, të mos harrojmë se për t’u kujdesur për shëndetin tonë është e rëndësishme të respektojmë ritmet e ora jonë biologjike.

Pershtati ne shqip nga Focus.it, Fjala.al

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV