Për herë të parë në histori, deputetja ushqen me gji foshnjën e saj në Parlament (VIDEO)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deputetja italiane Gilda Sportiello u bë politikania e parë që ushqen foshnjen me gji në parlamentin italian.

Sportiello i dha gji djalit të saj Federico në Dhomën e Deputetëve. Veprimi i saj u prit me duartrokitje në sallë. “Më në fund kemi gjetur një mënyrë për të punuar në heshtje të përsosur. Që nga kjo seancë debuton në klasë Federico i vogël, djali i koleges, Gilda Sportiello (M5s) që për herë të parë, me unitetin e grupeve, është këtu me ne. Urimet më të mira për Federico për një jetë të gjatë, të lirë dhe të qetë”. -tha nënkryetari i Dhomës, Giorgio Mulé, i uroi mirëseardhjen mysafirit të vogël në Montecitorio.

Federiko i vogël, vetëm dy muajsh, ishte në Montecitorio në bazë të vendimit të juntës për Rregulloren, e cila u lejon deputeteve nëna të marrin pjesë në punën parlamentare me foshnjat e tyre dhe t’i ushqejnë me gji deri në përfundimin e një vit.

Madje në parlament është krijuar edhe një vend i posaçëm për këtë gjë. “Është hedhur një hap i rëndësishëm, mbi të gjitha sepse përfaqëson një precedent dhe një mesazh për vendin dhe për të gjitha gratë”, tha Gilda Sportiello.

Vendimi u mor pas një propozimi të paraqitur nga vetë Sportiello dhe u miratua nga Dhoma në legjislaturën e kaluar.

“Që tani e tutje, nëse institucionet më të larta italiane lejojnë punonjëset femra të ushqejnë fëmijët me gji në vendin e punës, asnjë gruaje, cilido qoftë profesioni i saj, nuk do t’i mohohet më kjo e drejtë”, shkruan deputetja. “Asnjë nënë nuk do të duhet të detyrohet të ndërpresë gjidhënien për t’u rikthyer në punë. Është thelbësore që kjo të mbetet vetëm dhe ekskluzivisht një zgjedhje e gruas”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fanpage.it (@fanpage.it)

Të fundit

Humbi babain në moshën 15-vjeçare, gazetari kujton përjetimin e dhimbshëm

Ndikimi i një mësuesi nuk shtrihet vetëm përgjatë viteve të shkollës, por edhe përtej tyre. Gazetari Osman Stafa i...

Liverpool mposht Wolvesin në sfidën përmbyllëse të kampiontit, Klopp përcillet si hero

Jurgen Klopp mbylli eksperiencën e tij 8-vjeçare në krye të Liverpool-it këtë të dielë. Skuadra e trajnerit gjerman e mbylli sezonin e Premier League me...

Nga bashkëpunëtori i krimit te ëngjëlli mbrojtës

Nga Ilir Yzeiri Aksioni i fundit i SPAK-ut i realizuar nga Policia e Shtetit, forcat Renea dhe shërbime të tjera të specializuara që goditën disa...

“Game Over” për Arsenalin, “Topçinjtë” bëjnë detyrën ndaj Evertonit por nuk mjafton

Ndërsa Arsenal edhe këtë sezon i shkoi shumë pranë fitore së titullit, por nuk ia doli, kjo edhe për shkak të triumfit të City-t...

Manchester City mposht West Hamin dhe shpallet kampion për të 10-tën herë në histori

Manchester City fiton titullin e dhjetë kampion të Premier League si dhe të katërtin radhazi, duke shkruar historinë e elitës së futbollit anglez, pasi...

Lajme të tjera

Web TV