“Dje dita më e nxehtë e 30 viteve të fundit”, SHMU del me njoftimin e rëndësishëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përshëndetje nga SHMU!

Dita e djeshme ka qënë dita më e nxehte e 30 viteve të fundit. Sipasë të dhenave të regjistruara ndër vite në rrjetin e stacioneve të Shërbimit Meteorologjik Ushtarak rekordin me temperatura të larta e mbante viti 2007 ku vlera e regjistraurë ka qënë 42.8°C në Kuçovë, ky rekord u thye ditën e djeshme ku termometri në Kuçovë regjistroi vlerën 44.0°C. Ndërsa për Tiranën temperatura më e lartë ndër vite ka qënë 42.2°C dhe ditën e djeshme termometri regjistroi vlerën 43.0°C.

Gjithashtu temperatura më e lartë ndër vite u regjistrua ditën e djeshme edhe në Elbasan me 43.2°C , Vlorë me 42.2 dhe Durrës me 41.0°C.

Gradualisht kjo valë e të nxehtit ka filluar të terhiqet duke ja lënë vendin masave ajrore relativisht të paqëndrueshme.

Ditën e sotme termometri nuk do ti kalojë 37°C në zonat e ulëta.
Ditën e enjte vendi ynë do të ketë mot me altrenime vranësirash dhe kthjellime. Në orët e para të 24-orëshit parashikohet të ketë reshje shiu kryesisht në veri dhe qendër të vendit. Hera-herës këto rehsje pritet të jetë në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Kjo situatë do të mbetet prezente deri në orët e mëngjesit më pas vranësirat do tja lënë vendin kthjellimeve.

Era do të jetë nga kuadrati i perëndimi me shpejtësi mesatare deri në 8m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe gjatë natës në momentin e zhvillimit të vranësirave fiton shpejtësi deri në 15m/sek. Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 2-3 ballë.

Në fushën termike për ditën e nesërme pritet të kemi rënie të temperaturave në të dyja vlerat, më konkretisht:
në zonat malore 20 deri 33°C
në zonat e ulëta 20 deri 37°C
në zonat bregdetare 25deri 35°C

Të fundit

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Ekskluzive/Përplasje fizike midis gazetarit të Klan newz dhe operatorit të A2CNN “Video”

Mbrëmjen e sotme në spitalin e traumës ku gjenden të plagosurit e shperthimit në Lushnje janë konfliktuar fizikisht një gazetar i klan news me një...

Lajme të tjera

Web TV