Konsumimi i alkoolit, hendeku mes burrave dhe grave po ngushtohet!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Hulumtimet e reja tregojnë se përkundër faktit se meshkujt kanë ende më shumë gjasa të vdesin nga sëmundjet e lidhura me alkoolin, hendeku mes tyre dhe grave po ngushtohet.

Gratë tani po arrijnë të pijnë gota pothuajse po aq sa burrat. Gratë në të tridhjetat dhe të dyzetat tani po pinë më shumë se homologët e tyre meshkuj.

Ndryshe nga drogërat e forta, alkooli përgjithësisht shihet si një mënyrë më pak e rrezikshme për të lehtësuar stresin dhe për të ulur frenimet për gratë.

Është e ligjshme, e disponueshme dhe jo si tabu shoqërore, kështu që gratë ndihen më pak të shqetësuara për pirjen e alkoolit.

Ndërkaq, vdekjet e lidhura me alkoolin po rriten çdo vit në Skoci. Shifrat më të fundit po ngrejnë alarmin në vend.

Në bazë të të dhënave të publikuara nga autoritetet kompetente në Skoci, gjithsej 1276 persona kanë vdekur në vitin 2022 për shkak të alkoolizmit.

Në fakt, problemi në fjalë nuk është më vetëm “çështja e burrave”, por edhe e grave, pasi nga 1276 të vdekur, 440 ishin gra.  /   S.M

Të fundit

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet Naim Stafuka

Vijon operacioni i SPAK në disa qytete të vendit pas lëshimit të 50 urdhër-arresteve për kapjen e "kokave" të krimit. Mes urdhër-arresteve të firmosura nga...

Lajme të tjera

Web TV