Situata alarmante/ Qindra të helmuar nga uji, shpallet gjendje emergjente në Deçan

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Komuna e Deçanit ka marrë vendim që të shpallë gjendje emergjente në gjithë territorin e Komunës së Deçanit, pas qindra rasteve të qytetarëve që janë helmuar. Në vendimin që e ka marrë kjo komunë thuhet se “obligohen të gjitha institucionet e nivelit lokal për ngritjen e gatishmërisë për menaxhimin e kësaj situate emergjente të ndodhur pas helmimit të fundit”.

Më tutje në vendim thuhet se drejtoritë si ajo e Shëndetësisë, e Financave, Drejtoria për Mbrojtje, Njësia e Zjarrfikëse, Inspekcioni, QKMF-ja si dhe KRU Hidrodrini e NPL Higjiena, janë të obliguar të punojnë me kapacitete të plota njerëzore dhe humane, për t’u dalë në ndihmë qytetarëve të komunës së Deçanit.

Vendimi i sotëm i Komunës së Deçanit vjen pasi Prokuroria Themelore e Pejës ka nisur hetime dhe ka kërkuar kryerjen e obduksioneve për dy persona të vdekur gjatë 24 orëve të fundit nga Deçani, për shkak të situatës me helmimet e fundit të raportuara në këtë komunë.

Komuna e Deçanit gjithashtu këtë të martë ka marrë vendim për ndarjen e 5 mijë eurove, të cilat do të dedikohen për nevojat e terapisë së qytetarëve të cilët po përballen me epideminë e shfaqur ditëve të fundit në komunën e Deçanit.

Në Deçan tashmë ka nisur një takim i kryetarit të kësaj komune me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia. Ndërkaq, më vonë pritet që aty të jetë edhe presidentja Vjosa Osmani. Nga Ramosaj është paralajmëruar një konferencë për media në orën 16:00.

Që nga dita e diel në këtë komunë janë raportuar mbi 800 raste të cilët dyshohet se kanë pasur simptoma të njëjta derisa u ngritën dyshimet për helmim nga uji i pijes.

IKSHPK-ja dhe MSH-ja mbrëmë përmes një konference për media kanë të ditur kanë nisur të kryejnë analizat laboratorike dhe se nga analizat e para të kryerja janë gjetur dy mostra të dyshimta.

Lexo edhe :  Foto/ Balla i prekur nga fjalimi i fundit i Ruçit në Kuvend


Të fundit

Situata alarmante/ Qindra të helmuar nga uji, shpallet gjendje emergjente në Deçan

Komuna e Deçanit ka marrë vendim që të shpallë gjendje emergjente në gjithë territorin e Komunës së Deçanit, pas...

Kanabisi mes domateve/ Reagon Ministria: Ja pse kultivohet bima narkotike

Ministria e Bujqësisë ka reaguar pas lajmit që u bë publik dje, në lidhje me serën bujqësore që kultivonte kanabis sativa. Sipas reagimi zyrtar, mbjellja...

Rama paralajmëron ministrat: Nëse nuk reagoni pas rekomandimit të APP, do ju çoj në SPAK

Kryeministri Edi Rama u ka bërë të qartë ministrave se nëse nuk ka asnjë reagim nga ana e tyre pas rekomandimeve të Agjencisë së...

Skënder Kuçi, krenar për medaljet e varura në zemër, e jo në xhaketë

Nga Bashkim Koçi Për Skënder Kuçin, një ndër katër të parët specialist të bujqësisë me arsim të lartë në Skrapar, kisha dëgjuar të flitej shumë...

Sa është mundësia që Berisha të kthehet në krye të PD? Përgjigja epike e Enkeled Alibeajt (Video)

Sa është mundësia që Berisha të kthehet në krye të PD? Përgjigja epike e Enkeled Alibeajt Deputeti dhe një nga figurat më të rëndësishme të...

Lajme të tjera

Web TV