Flet për luftën në Gaza/ Izraeli pranon të ndryshojë këngën për në Eurovision

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Eurovision i ka kërkuar Izraelit që të ndryshojë tekstin e këngës “October Rain” nga artistja Eden Golan. Kënga ka referenca të sulmit të Hamasit pranë Tel Aviv më 7 tetor 2023 dhe siç dihet, është fillesa e luftës së përgjakshme në Gaza.

Izraeli ka pranuar të ndryshojë tekstin, për të mbajtur neutralitetin politik, pasi rrezikonte skualifikimin nga gara që do të mbahet më 11 maj në Malmö, Suedi.

“October Rain” është një baladë, në të cilën ka vargje si: “Nuk ka më ajër që të marrim frymë” dhe “Ata ishin të gjithë fëmijë të mirë, secili prej tyre”, referuar pengjeve të rrëmbyer nga Hamasi dhe njerëzve të vrarë në festivalin e muzikës.

Sipas Kan, transmetuesit kombëtar të Izraelit, u është kërkuar tekstshkruesve të rishikojnë vargjet, duke ruajtur edhe lirinë e tyre artistike.

Më pas, do të zgjidhet versioni që do të dërgohet në Eurovision. Kan e ka pranuar kërkesën e Eurovision, pasi edhe kryeministri i vendit, Isaac Herzog, pranoi që të bëhen ndryshime.

“Presidenti theksoi se në këtë moment, ku kërkohet të veçohet dhe të bojkotohet shteti izraelit në çdo fazë, Izraeli duhet të kumbojë me zërin e tij me krenari dhe kokën lart dhe ta ngrejë flamurin e tij në çdo forum botëror.
Sidomos këtë vit”, u shpreh Kan në deklaratë./E.Ç

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV