Studimi/ Përdorimi i telefonit gjatë ecjes mund të shkaktojë osteoartrit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shumë njerëz e përdorin celularin gjatë lëvizjeve të tyre të përditshme. Një studim i ri nga shkencëtarët nga Universiteti i Shkencave të Aplikuara FH-Campus në Vjenë zbulon ndikimin e përdorimit të një smartfoni gjatë lëvizjes në trup, ecje dhe kyçe. Shkencëtarët krahasuan ecjen normale dhe të pandryshuar me ecjen gjatë përdorimit të smartfonit.

Studimi, i publikuar nga revista e njohur Helion, u krye në një nga laboratorët më modernë interaktivë për analizën e ecjes dhe lëvizjes së përditshme të njeriut në kohë reale. Subjektet ecnin përgjatë një korsie të veçantë përpara ekranit në të cilin projektohej mjedisi virtual. Paralelisht, të anketuarit zgjidhën probleme matematikore, një herë në kokë, një herë me ndihmën e një smartfoni.

Rezultatet e studimit tregojnë se trupi kalon në një mënyrë të caktuar sigurie kur përdor telefonin. Shpejtësia e hapave zvogëlohet dhe në të njëjtën kohë rritet gjerësia e hapave. Ndërsa këto hapa më të vegjël dhe më të gjerë reduktojnë rrezikun e rënies, ato gjithashtu vënë më shumë stres në pjesën e jashtme të nyjës së gjurit.

Në terma afatgjatë, kjo mund të çojë në dëmtime të përhershme, kërci dhe menisku mund të humbasin rezistencën me kalimin e viteve, gjë që në rastin më të keq mund të shkaktojë osteoartrit, parashikojnë studiuesit. Kjo njohuri u mundëson ekspertëve në fushat e fizioterapisë, sportit, të ushqyerit dhe teknologjisë të zhvillojnë aplikacione dhe sisteme inteligjente dhe të kryejnë kërkime bazë për zbatimin e tyre./O.S

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV