Bundesliga

“Luftëtari” shqiptar nuk e tremb Leipzig, Nagelsmann vlerson Gjasulën

Futbollisti i kombëtares shqiptare, Klaus Gjasula ka fituar reputacionin e një "djali të keq" në Bundesligën gjermane, por pavarësisht kritikave dhe shënjestrimit nga arbitrat, mesfushori difensiv, meriton vlerësimet e teknikëve më të njohur. Këtë radhë skuadra e tij Paderborn...

“Këtë vit pi të gjithë birrën vetë”! Kimmich s’e pëlqen festën pa tifozë

Talenti i Bayern Munich, Joshua Kimmich është kthyer në një nga futbollistë kryesorë në armatën bavareze që synon rikonfirmimin në fron. por lojtari i kombëtares gjermane, tregon se një festë pa tifozët në rast të titullit, do të jetë...

E ka mendjen te merkato… Milot Rashica vuan formë të dobët në 2020

Për të janë gati të vendosin baste 40 milionë Euro vetëm për ta patur në skuadër, për të janë gati të shkelin edhe rregullat e klubit vetëm që të mos privohen nga një talent që mund të bëjë diferencën....

Thuram, gol në Bundesliga për të nderuar simbolin e protestave në SHBA

Kur e gjithë SHBA është tronditur nga vrasja makabër e një djaloshi me ngjyrë nga ana e policisë, protestat kanë marrë dhenë në shumë shtete amerikane. Shumë protagonistë të sportit kanë dedikuar fjalë dhe foto ndaj të ndjerit George Floyd,...

Robert Lewandowski pranë “Këpucës së Artë” pas goleadës së Bayern

Ka një garë në Bundesligën gjermane, që motivon shumë Robert Lewandowskin, por ka edhe një sfidë virtuale që intrigon jo pak sulmuesin polak. Në suksesin e fundit me goleadë të Bayern Munich, sulmuesi arriti të shtojë një tjetër “gur”...

Karantina i bëri mirë, Mavraj “on top” dhe tani e pret futbolli

Mbrojtësi i kombëtares shqiptare të futbollit, Mërgim Mavraj u kthye në një problem të madh në muajin Shkurt për skuadrën e Greuther Furth, për shkak të dëmtimit që pësoi, por koha e karantinës duket se i ka bërë mirë....

Bayern fiton në tempullin e Dortmund, titulli “i hipotekuar”

Askush nuk e kishte menduar që në një "klasike" në futbollin gjerman, ulërimat e pankinave do të dëgjoheshin në stadium më shumë se tifozët, por me mungesën e këtyre të fundit, edhe "Der Klassiker" nuk ishte normale. Bayern Munich...

Haaland apo Lewandowski? Sot diskutohet titulli dhe Këpuca e Artë

Ylli në ngjitje i futbollit botëror Erling Haaland, kundër një snajperi që rrallëherë gabon para portës kundërshtare si Robert Lewandowski. Borussia Dortmund-Bayern Munich ofron sot "klassiker" që do të vendosë shumë mbi titullin kampion, por gjithashtu do përcaktojë dhe...

Werner është një uragan… Leipzig rikandidohet për titullin

Sigurisht të parët jana ata, Bayern dhe Borussia Dortmund dy gjigantët e Bundesliga. por nga lufta mes dy gjigantëve, mund të ëprfitojë një i tretë dhe këtë e shpreson leipzig, në garën për "Meisterschale". Skuadra surprizë shkatërroi 5-0 Mainz...

Schalke në krizë të thellë, disfatë me Augsburg

Në një kohë që shumica e futbollit global është në "pit stop" për shkak të pandemisë, Bundesliga vazhdon të dhruojë spektakël në fushë, edhe pse tifozët duhet ta ndjekin përmes ekranit. Augsburgu ka triumfuar këtë fundjavë në transfertën ndaj...

Të fundit

Moti i keq ‘bën kërdinë’ në këtë vend,mbyllen shkollat dhe anulohen…

Emiratet e Bashkuara Arabe janë prekur nga moti i keq, me shirat e dendur që kanë përmbytur autostradat kryesore....

Njëlloj sikur të mundë miza, elefantin

Nga Artur Ajazi Po të dëgjosh Gazin, Këlliçin, Nokën, apo dhe ndonjë këshilltar të Bashkisë së Tiranës mbrëmjeve në emisionet televizive, mëndja edhe mund të...

Do përjashtojë Kryemadhin nga partia?/ Meta: Kemi vuajtur pasojat e nepotizmit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, deklaroi mbrëmjen e djeshme se do të lufojë nepotizmin në parti, duke ngritur aludimet se do të...

Ndryshimet klimatike po kontribuojnë në një rritje të goditjeve në tru

Ndryshimi i shpejtë i kushteve të motit, si dhe çekuilibri i temperaturave globale, për shkak të ndryshimeve klimatike, kanë një ndikim të rëndësishëm në...

Pse Berisha nuk u fut në grupin e PD? Kuvendi i përgjigjet Gazment Bardhit

Kërkesa për rikthimin e Sali Berishës në grupin parlamentar të Partisë Demokratike trazoi jo pak ujërat në politikën në fund të javës së shkuar. Gazment...